Slovenky obsadili siedme miesto v štafete na 4x100 m

15.07.2023 Celý región

Espoo 15. júla (TASR) - Slovenské šprintérky obsadili 7. miesto v štafete na 4x100 m na atletických ME do 23 rokov vo fínskom Espoo. V sobotňajšom finále časom 45,06 o 24 stotín zlepšili vlastný rekord SR do 23 rokov z predpoludňajších rozbehov.

Slovenky Viktória Forsterová, Viktória Strýčková, Lenka Kovačovicová a Agáta Cellerová pod vedením trénera Mareka Korbu dosiahli najlepšie slovenské umiestenie v Espoo a do hodnotenia krajín získali (1.-8. miesto) dva body. Informoval portál atletika.sk.

"Dievčatá bežali skvele! To je najdôležitejšie slovo, ktorým by som ich vystúpenie vo finále charakterizoval. Bol to rýchly, plynulý beh a bez chýb. Pred finále som hovoril o čase okolo rovných 45 sekúnd, pravda, ak by išlo všetko hladko. Veril som aj v lepšie ako ôsme miesto, lebo história jasne naznačuje, že v štafetách sa môže udiať čokoľvek a neraz favoriti zlyhajú. Vo finále sa bežalo veľmi rýchlo. Siedma priečka a dve zlepšenia národného rekordu na úrovni 45 sekúnd sú dobrý základ pre rozvíjanie tejto disciplíny u nás v budúcnosti," povedal pre portál atletika.sk tréner Korba.

Monika Lehenová ostala pred bránami finále diaľky. Zverenka Róberta Piačeka v premiére na vrcholnom medzinárodnom podujatí dosiahla len 564 cm v tretej sérii a celkovo ju klasifikovali na 33. mieste z 34 pretekárok. V popoludňajších súťažiach sa triu slovenských reprezentantov príliš nedarilo. Guliar Karel Šula ml. obsadil v 15-člennom finále (kvalifikáciu zrušili) 14. miesto, keď v prvej sérii vrhol 16,04 m. Na postup do elitnej osmičky bolo potrebných 18,29 m. Obaja šprintéri na 200 m skončili vo svojich behoch siedmi. Najprv Lenka Kovačovicová, ktorá pred rozbehmi na 200 m absolvovala rozbehy aj finále v štafete na 4x100 m, bola 7. v III. rozbehu časom 24,35 sekundy (+2,0 m/s) a celkovo ju klasifikovali na 28. mieste. Jakub Nemec bol siedmy v II. rozbehu mužov výkonom 21,58 (+0,1 m/s), keď zdolal len Malťana Grilla (21,72). Celkovo ho z 39 šprintérov klasifikovali na 31. mieste.

výsledky:

muži:

200 m, rozbehy (39 štartujúcich), II.: 7. Jakub Nemec (SR) 21,58 (celkovo 31.) – nepostúpil do semifinále

guľa - finále (15 štartujúcich): 14. Karel Šula ml. (SR) 16,04

ženy

200 m, rozbehy (28 štartujúcich), III.: 7. Lenka Kovačovicová (SR) 24,35 (celkovo 28.) - nepostúpila do semifinále

diaľka - kvalifikácia (34 štartujúcich, limit 650): 33. Monika Lehenová (SR) 564 – nepostúpila do finále

4x100 m - finále: 7. Slovensko (Viktória Forster, Viktória Strýčková, Lenka Kovačovicová, Agáta Cellerová) 45,06 – rekord SR do 23 rokov